Фінансування судової системи України: ключові цифри

Фінансування судів тісно пов’язане з питанням незалежності суддів, оскільки воно визначає умови, у яких суди виконують свої функції. 

 

Cудова системи України є одночасно найдешевшою та найдорожчою у порівнянні з судовими системами Європейського Союзу.

 

Так, судова система України є значно дешевшою у порівняння із державами-членами ЄС за таким традиційним для Європейської Комісії критерієм оцінки вартості судової системи, як: "витрачені кошти у  EUR на одного мешканця".

За підрахунком Центру, в Україні, судова система коштує трохи більше 10 EUR на одного мешканця в рік. Водночас, у деяких країнах ЄС даний показник сягає 150 EUR (за даними Eurostat за 2018 рік).

Нижче візуалізуємо відповідні показники.

 

Водночас, якщо оцінювати вартість української судової системи з точки зору іншого традиційного критерію - відсотку ВВП - то можна дійти висновку, що для України судова система є однією із найдорожчих у Європі. Нижче візуалізуємо ці дані.    

 
 

Очевидно, що пародокc "найдешевшої та найдорожчої" судової системи полягає у низькому показнику ВВП. Незважаючи на це, обсяг фінансування судової системи за останні 6 років стрімко зростає, що підтверджується динаміною візуалізованою нижче. 

При цьому, у попередні роки, розподіл видатків виглядав наступним чином:

 

У свою чергу, візуалізуємо та порівняємо фінансування загальних апеляційних суддів у 2019 році (за даними Державної судової адміністрації). Звертаємо увагу, що не завжди обсяг фінансування прямо пропорційний кількості розглянутих справ.

 

Також розглянемо детальніше фінансування господарських апеляційних судів у 2019 році (за даними Державної судової адміністрації). Звертаємо увагу на співвідношення навантаження (кількості справ) до фінансування кожного з апеляційних судів.

 

Розглянемо детальніше фінансування адміністративних апеляційних судів у 2019 році (за даними Державної судової адміністрації). Звертаємо увагу на співвідношення навантаження (кількості справ) до фінансування кожного з апеляційних судів.

Також нижче розглянемо детальніше фінансування місцевих загальних, господарських та адміністративних суддів у 2019 році (за даними Державної судової адміністрації). Аналогічно, звертаємо увагу на співвідношенні навантаження (кількості справ) до фінансування кожного з вказаних нижче судів.